Wiek 3-6 lat to okres intensywnego wzrostu i rozwoju komórek mózgowych. To czas, w którym mały człowiek dokonuje największych postępów sprawnościowych, umysłowych, a przy okazji bardzo intensywnie rośnie. Jego dieta powinna uwzględniać jego zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Warto rożnymi sposobami nakłaniać dzieci do różnorodnego odżywiania podsuwając im smaczne kąski, choć dzieci w tym wieku przeważnie są szalenie wybredne gdy chodzi o jedzenie i najchętniej jadłyby bardzo monotematycznie. Przeważnie przedszkole staje jednak na wysokości zadania w tej kwestii.
Białko to podstawowy składnik budulcowy kości, mięśni i zębów dziecka. W wieku przedszkolnym dzieci powinny jeść więc sporo produktów białkowych – głównie jajek, mleka i jego przetworów, ale także nasion roślin strączkowych. Oprócz białka zawierają one również spore ilości wapnia i innych makro i mikroelementów wzmacniających budowę kości, komórek nerwowych i szkliwa.
Witaminy są koenzymami niezbędnymi do przeprowadzania wielu procesów w organizmie i najlepiej dostarczać je w postaci naturalnej – w owocach i warzywach. Dzieci uwielbiają owoce, choć czasem trzeba je podać w nieco innej postaci – zmiksowane na gładko, jako dodatek do jogurtu lub budyniu, czy wycięte w zabawne ludziki.
Węglowodany i tłuszcze również są ważne w rozwoju przedszkolaka, jednak jako odpowiedzialni opiekunowie powinniśmy ich dostarczać w rozsądnej ilości, najlepiej w postaci łatwo przyswajalnej, nie zaś w wysoko przetworzonych płatkach śniadaniowych czy innych przetworzonych produktach.
Dieta przedszkolaka powinna być zbilansowana: nieco węglowodanów i nabiału na śniadanie, witaminy na podwieczorek, białko w postaci mięsa i warzyw na obiad. Nie jest łatwo zachęcić malucha do zdrowej diety, dlatego powinien dostawać dobre wzorce przede wszystkim w domu, od rodziców, wówczas szybko pokocha zdrowe jedzenie.
Konsultacje Przedszkole Kulka – Komorniki.